Brambory plněné nivou a slaninou
Warning: Undefined array key "ids" in /data/web/virtuals/287648/virtual/www/domains/dveholkyzkuchyne.cz/wp-content/plugins/essential-grid/public/essential-grid.class.php on line 6110
Warning: Undefined array key 0 in /data/web/virtuals/287648/virtual/www/domains/dveholkyzkuchyne.cz/wp-content/plugins/essential-grid/public/essential-grid.class.php on line 6114
Warning: Trying to access array offset on value of type null in /data/web/virtuals/287648/virtual/www/domains/dveholkyzkuchyne.cz/wp-content/plugins/essential-grid/public/essential-grid.class.php on line 6114
Jump to Recipe
Plněné brambory, strašně jednoduchý a rychlý recept, který se hodí nejen ke grilovací sezóně. Tento recept zajisté využijete napříč všemi ročními obdobími. Naše plněné brambory nivou a slaninou se dají jíst i samotné, ale pánové je zajisté doplní nějakou pořádnou flákotou 🥩.
Story time
K tomuto receptu jsem se dostala, když jsem byla mála holka. Často jsem přespávala u mé dobré kamarádky, která má za maminku výbornou kuchařku. Jednou nám udělala tyto plněné brambory nivou k masu a já z nich byla unešená. Začala jsem si je doma vařit po paměti a chuti, až se mi jednoho dne povedly. Od té doby je vařím často a nesmí chybět na našem stole při každé letní grilovačce nebo i jen tak, když mám chuť na něco malého k salátu.
Víte jak je to s bramborami v kuchyni?
Brambory jsou u nás, v České zemi, snad nejznámější surovinou. I když je používá každá kuchařka ve své kuchyni, tak dodnes si lidé pletou, na co se hodí který typ. Můžete se setkat s následujícími pojmy:
TYP A – rovněž přílohové, salátové brambory. Při vaření drží svůj tvar, jsou tvrdší. Stačí vařené s tvaroho-pažitkovou pomazánkou 😉.
TYP B – nejvíce zastoupený typ v obchodech a to pro jejich univerzálnost a skladování. na chladném a temném místě vydrží i několik týdnů. Dobré je je uchovávat v papírovém pytlíku. Zkuste z nich šťouchané brambory se slaninkou a cibulkou 😀.
TYP C – poslední typ se vařením doslova rozpadá a proto je tento typ vhodný na nejrůznější bramborová těsta. Pro děti vykouzlíte krásně jemnou bramborovu kaši, pro pány bychom zvolily správné chalupářské bramboráky.
Rané (nové) brambory – nové brambory nejraději používáme do salátů nebo jen tak vařené s již zmiňovanou pomazánkou. Poznáte je nesouvislou slupkou, která se odlupuje. Jsou to brambory určené k přímé spotřebě, nedoporučuje se je skladovat delší dobu. Sklízí se do konce června.
Pozdní brambory – to jsou většinou brambory, které se rozdělují na jednotlivé typy (A,B,C). Jsou vhodné k dlouhodobějšímu skladování.
Pozor na naklíčené brambory. Konzumace již naklíčených brambor se nedoporučuje z důvodu vyššího obsahu solaninu. Brambory s klíčky se dají očistit a očka ořezat. Pokud jsou brambory již silně naklíčené (klíčky delší jak 1cm), tak je hoďte na kompost 😉.
Dobrou chuť přejí Vaše Dvě Holky z Kuchyně
Brambory plněné nivou a slaninou
Ingredients
- 5 ks středně velkých brambor
- 150 g slaniny
- 110 g nivy
- 50 ml smetany ke šlehání
- 1 ks středně velké cibule nebo jarní cibulky
- sůl
- pepř
- sušený česnek
Instructions
- Do hrnce si vložíme brambory se slupkou a dáme je vařit. Mezi tím si nakrájíme slaninu na malé kostičky a opečeme ji na trošce sádla. Nakrájíme si ještě cibuli na kostičky. Nivu můžeme nadrobit v ruce nebo ji pokrájet.
- Poté, co se nám brambory uvaří, tak je slijeme a necháme zchladnout. Předehřejeme si troubu na 150°C. Zatím, co nám brambory chladnou, tak si rozehřejeme pánvičku a orestujeme cibulku, přidáme slaninu, nivu a na konec vše zalijeme smetanou a necháme zlehka vařit.
- Vychladlé brambory podélně rozpůlíme a vydlabeme vnitřek, který si schováme vedle do mističky. Brambory dlabeme tak, aby nám vznikla mistička, takže opatrně, ať bramboru neproděravíme.
- Když brambory vydlabeme, vložíme je na plech, na kterém je pečící papír. Do směsi na pánvičce přidáme vnitřek vydlabaných brambor (ne ty vydlabané brambory :-)) a vše pořádně promícháme.Dochutíme solí, pepřem a sušeným česnekem. Když je vše hotové a dochucené, tak brambory plníme náplní a dáváme péct do trouby na 15 – 20 minut.
- Tento recept je velice jednoduchý. K masu, jako příloha, či jen tak samotné – prostě si je zamilujete stejně jako my. Brambory jsou dobré jak studené, tak i teplé, ale to už musíte vyzkoušet sami.
+ There are no comments
Add yours